Kursy w systemie dualnym: lektor polski + native speaker

Jesteś tutaj:

Primary Academy

Dziennik on-line

YLE egzaminy dla dzieci

Powrót do mobilnej strony

slowko85.jpg

Jak efektywnie uczyć się języka angielskiego?

Niewiele osób potrafi samodzielnie uczyć się języka obcego. Najczęściej chodzimy więc na kursy językowe, dzięki czemu ktoś inny mobilizuje nas do pracy i wytycza kierunek nauki. Aby jednak kurs językowy odniósł spodziewany efekt... 

  • regularnie pojawiaj się na zajęciach – częste nieobecności powodują, że możemy „wypaść z rytmu” i pogubić się w nowo wprowadzonych strukturach, słówkach, pracach domowych, itd.
  • rób dobre notatki na lekcji – nie wystarczy tylko być na zajęciach, ale aktywnie w nich uczestniczyć. Przez aktywne uczestnictwo rozumiemy nie tylko mówienie na lekcji, ale też notowanie nowych, potencjalnie użytecznych wiadomości. Staraj się notować nie tylko pojedyncze słowa, ale całe wyrażenia – jeśli znasz słowo, ale już nie towarzyszący mu przyimek, nadal nie będziesz wiedział, jak go poprawnie użyć.
  • proś o wyjaśnienie, kiedy czegoś nie rozumiesz – nie każde wyjaśnienie przemawia do każdego uczestnika kursu, czasem warto poprosić lektora, żeby wytłumaczył zagadnienie innymi słowami, na innym przykładzie, warto też samemu sparafrazować to, co mówi lektor bądź użyć danej struktury w zdaniu, żeby upewnić się, że dobrze zrozumieliśmy.
  • odrabiaj pracę domową – może się wydawać, że nie ma nic bardziej nudnego niż robienie pracy domowej, zwłaszcza z zeszytu ćwiczeń. Tak naprawdę jednak, jest to świetny sposób na to, aby przypomnieć sobie, co robiliśmy na lekcji, zwłaszcza, że zwykle ćwiczenia te dokładnie to odzwierciedlają.
  • pisz wypracowania – od czasu do czasu lektorzy będą prosić o napisanie wypracowania. Jest to prawdopodobnie najbardziej pracochłonna forma pracy domowej i większości osób z trudem przychodzi odrabianie jej na czas. Jest to jednak niezwykle cenne źródło wiedzy o tym, co już zrozumiałeś i potrafisz używać, a czego nie. Jeśli faktycznie zależy Ci na tym, żeby umieć poprawnie używać języka obcego w praktyce i wyeliminować najczęściej popełniane przez siebie błędy – pisz prace pisemne.
  • powtarzaj – najlepiej codziennie przez co najmniej pół godziny :). Faktycznie, wtedy byłoby idealnie, ale staraj się poświęcać nauce języka poza szkołą choć trochę czasu. Faktem jest niestety to, że kiedy nie powtarzamy, słowa i zwroty nam „uciekają”, więc jeśli już chodzisz na kurs języka, nie pozwól, aby Twój czas i pieniądze zostały zmarnowane przez brak regularnych powtórek. Powtarzaj mądrze – czytanie z listy nie jest najlepszym pomysłem, lepiej aktywnie pracować ze słowami i wyrażeniami: przepisać w inne miejsce, wymyślić zdanie, umieścić karteczkę w odpowiednim (lub zupełnie nieodpowiednim!) dla danego słowa miejscu, wpisać w wyszukiwarkę w internecie i zobaczyć, co się pojawi, dopisać skojarzenie lub coś narysować, podkreślić na kolorowo. Im bardziej nietypowo i z fantazją zabierzesz się do powtarzania, tym lepsze będą efekty.
  • czytaj i oglądaj – na niższych poziomach zaawansowania najlepsze będą tzw. readersy, czyli uproszczone wersje znanych powieści i opowiadań. Nie próbuj od razu czytać książek w oryginale czy innych autentycznych materiałów, bo przerazisz się ilością niezrozumiałych dla Ciebie słów i gramatyki, co może Cię tylko zdemotywować („nigdy się tego nie nauczę, tyle jeszcze przede mną – czy w ogóle warto się za to brać?”). Najbardziej efektywne jest korzystanie z materiałów tylko troszkę trudniejszych niż poziom, na którym jesteś – jest wtedy wystarczająco łatwo, żebyś mógł większość informacji zrozumieć (i cieszyć się lekturą), ale jednocześnie na tyle trudno, żebyś mógł się czegoś nauczyć. Na wyższych poziomach można już czytać i oglądać w oryginale. Warto wykorzystać wspaniałą właściwość ludzkiego umysłu, jaką jest zwracanie uwagi na ostatnio poznane wiadomości. Czy zdarzyło Ci się, że niedługo po lekcji czytałeś coś, słuchałeś lub oglądałeś i „trafiłeś” akurat na świeżo wprowadzone słowa i zwroty? Kiedy Johnny Depp przypomni Ci w filmie nowo poznane wyrażenie, będzie skuteczniejszy niż 10 powtórzeń z zeszytu.
  • sprawdzaj w słowniku wszystko, czego nie znasz – nie zakładaj, ze „Hague” wymawia się tak samo jak „Prague”, a angielskie miasto Reading tak jak reading – czytanie. Uważaj na "false friends" – „fabric” to nie fabryka, a „eventually” to nie ewentualnie.
  • zwróć uwagę na wymowę – jeśli chcesz, żeby inni mogli Cię łatwo zrozumieć, zwracaj też uwagę na wymowę, która czasem potrafi być niespodzianką; słowa takie, jak „choir”, „queue”, „Leicester Square” mogą sprawić problem jeśli nie wiesz, jak się je wymawia, a druga osoba ma zrozumieć, o co Ci chodzi. Jest też wiele słów, których wymowa może być dla Ciebie jakby „niezręczna” – nie wahaj się prosić lektorów o to, żeby jeszcze raz wyraźnie wymówili słowo, które sprawia Ci kłopot, sam też powtórz je kilka razy, bo inaczej będziesz unikać używania go.